SpäťÚvodFREE ZONE › Odstupné

Odstupné

2.február 2012 / Miroslav Zlacký

Dobrý deň p. Letko.

Chcel by som sa opýtať na jednu vec. V kolektívnej zmluve ja napísané, že odstupné sa dá získať aj v prípade ukončenia pracovného pomeru dohodou. Zamestnávateľ však argumentuje zákonom, že na základe dohody odstupné nevyplatí. Kde je teda pravda? Ďakujem.

Príspevky (2)
3.február 2012 13:21 / DL

Nerozumiem presne otázke, ale skúsim na ňu odpovedať :), a asi niečo pridám, čo v otázke nebolo.
V minulom ZP bolo stanovené, že odstupné sa vypláca pri ukončení pracovného pomeru z organizačných dôvodov aj výpoveďou, aj dohodou.
Podľa našej PKZ to platí naďalej (až do ukončenia jej platnosti), a to vo väčšej výške ako ukladal zákon.
Avšak podľa nového znenia ZP patrí odstupné už len v prípade ukončenia pracovného pomeru dohodou a takýto návrh do PKZ predložil aj ST.
Náš protinávrh je zachovať súčasné znenie (teda vyplácať odstupné aj v prípade výpovede), avšak treba povedať, že sa zmenilo súčasne aj iné znenie v ZP, ktoré núti zamestnávateľa prijať žiadosť zamestnanca, ak tento chce odísť na dohodu. Inými slovami, z organizačných dôvodov nemôže dostať "výpoveď", ak navrhne odísť na "dohodu". A vtedy mu odstupné patrí, vo výške určenej Zákonníkom práce alebo vo výške dohodnutej v kolektívnej zmluve.
Nechcem vopred naznačovať niečo, čo bude predmetom vyjednávania, ale kdesi medzi týmito vetami treba hľadať výsledok.

3.marec 2012 21:36 / Miroslav Zlacký

Jedna poznámka ku komentáru. Mali ste pravdu v našom tel. rozhovore. Žiaľ nahrávka nevyšla a dotyčný už vo firme nepracuje. Ak si spomeniete na tel. rozhovor, tak pochopíte. Nebudem to tu rozpytvávať. Prajem už len veľa šťastia vo vyjednávaní. Mám info, že firma by sa Vás veľmi rada zbavila, tak to nejako ustáť, lebo niekto dosadený tomu veľmi nepomôže.

Pridať príspevok
*
*
*
 
* všetky označené polia sú povinné
 

ANKETOVÉ OTÁZKY

Počet návštev 4210531
Počet loginov 130053


Prajeme príjemné prežitie
vianočných sviatkov a

ÚSPEŠNÝ A ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK 2025