SpäťÚvodINFORMÁCIE - KOMENTÁRE › PKZ #04 - Niet dôvodu na ústup

PKZ #04 - Niet dôvodu na ústup

11.marec 2020 / redakcia - komentár

Od vzniku našej webovej stránky každoročne prinášame v primeranom rozsahu a vhodným spôsobom informácie o priebehu vyjednávania podnikovej kolektívnej zmluvy. Tohto roku sa vyjednávanie oproti vlaňajšku zúžilo na jediný bod - nárast základných miezd. Kolektívna zmluva ako celok, a teda aj všetky jej ostatné body, platí do konca roku 2020, resp. do konca marca 2021.

Dnes prinášame stručnú informáciu o vývoji miezd v posledných piatich rokoch.
Na Slovensku, i u nás v Telekome...Upozornenie:

Články o kolektívnom vyjednávaní označené ikonou 'freebudú
až do ukončenia vyjednávania 
prístupné všetkým zamestnancom firmy. 


Vyjednávanie kolektívnej zmluvy, teda tohtoročného nárastu základných miezd, sa dostalo do tretieho kola. Pol roka po podaní nášho návrhu, dva mesiace po prvom stretnutí sme sa nepohli z miesta. Dostali sme sa z bodu nula do bodu nula. Doterajšia reakcia firmy, ale aj naša pozícia nasvedčujú tomu, že na ňom zostaneme aj po treťom kole vyjednávania.

Prečo?

Odbory vraj navrhujú nárast vo výške a objeme, ktorý je pre zamestnávateľa neprijateľný. Firma si ho vraj nemôže dovoliť, jeho distribúcia je zásahom do štruktúry miezd naprieč firmou a objem nezodpovedá finančnému plánu akcionára na tento rok. Bodka. No a jeden argument, či skôr smutno-smiešna vyhrážka, ako vždy, nemôže chýbať. Že keď budeme trvať na taktomto náraste, bude to znamenať väčšie vyhadzovanie ľudí a za to budeme zodpovední my. Klasika.
Inak, mám tip. Zajtra pribudne ďalší argument proti zvyšovaniu miezd. Coronavirus. Počkajme, nechajme sa prekvapiť.

Takže, na dokreslenie zopakujme:
- návrh OZ: nárast miezd v priemere o 45€, detaily distribúcie ako vlani, pripúšťame drobné úpravy
- návrh ST: nárast miezd v priemere o 20€, ďalší objem nárastu (cca 0,6%) rozdelí zamestnávateľ podľa svojho uváženia, detaily distribúcie s väčšími úpravami.

Tento týždeň boli Štatistickým úradom SR zverejnené údaje o vývoji miezd na Slovensku. Priemerná mzda v roku 2019 vzrástla na 1092 €, čo je oproti predchádzajúcemu roku nárast o 7,8%. Samozrejme, že to číslo odzrkadľuje aj politické rozhodnutia. Sú v ňom zarátané štátne inštitúcie, učitelia, vojsko, polícia, služby, obchod, pošty či výrobná sféra. Aj telekomunikačný sektor. Všetko. Porovnávať mechanicky nie je možné. Nuž ale - priemer je priemer. Bol, je a bude. Tak nám vždy tvrdil aj zamestnávateľ. Vari dnes nebude vravieť iné. Či?

Pozrime sa na mzdový vývoj za posledných 5 rokov:
- v prvom stĺpci je uvedená priemerná mzda v národnom hospodárstve
- v ostatných stĺpcoch je porovnanie vývoja ukazovateľa oproti roku 2014 (rok 2014=100%)
 

rok priemerná mzda SR [€] vývoj inflácie SR [%] nárast priemerky v SR [%] nárast základov v ST [%] nárast priemerky v ST [%]
2014 858 100 100 100 100
2015 883 99,7 102,9 101,2 103,2
2016 912 99,2 106,3 106,6 106,9
2017 954 100,5 111,2 103,4 108,0
2018 1013 103,0 118,1 104,7 103,9
2019 1092 105,8 127,3 105,8 107,6

 

 

 

 

 

 

 Zosumarizujme.
Kým základné mzdy v ST vzrástli za celé päťročné obdobie o 5,8%, čo je zhruba úroveň inflácie za celé obdobie a priemerná mzda v ST sa zvýšila o 7,6%, priemerná mzda v národnom hospodárstve na Slovensku za ten istý čas vzrástla o 27,3%. Áno, kým u nás o sedem, okolo nás o dvadsaťsedem. Hlúpneme? Padáme? Či už sme spadli?

Ak najvyšší predstavitelia tejto firmy niekoľko rokov dokolečka básnia, že najväčším bohatstvom tejto firmy sú ľudia a vyhlasujú ako si ich vážia a cenia ich schopnosti, vedomosti a výsledky, nech to konečne aj dokážu. Ak si stoja za svojimi krásnymi rečami, že v tejto firme pracuje priam výkvet národa (vysoká kvalifikačná a vzdelanostná úroveň zamestnancov, ochota, obetavosť, lojalita, odborná zdatnosť zamestnancov technologického lídra a najväčšieho operátora na telekomunikačnom trhu, tvrdenie, že vo firme zostávajú len tí najlepší z najlepších, odchádzajú nepotrební a prichádzajú do nej ešte lepší a lepší a potrebnejší), nech dačo spravia pre to, aby sme na tom pomyselnom rebríčku nepadali.

Alebo im je jedno, že padáme? Hlavne, že oni rastú a dostávajú za plnenie firemných výsledkov a dodanie zisku akcionárovi rozprávkové odmeny? A zvyšku hodia dvadsaťeurovú kosť, aj to už riadne ohlodanú? 

Tak ako je to, Jose?

Inflácia, ako vidno, už nie je ukazovateľ mzdového vývoja na Slovensku (a ani v okolitých krajinách), jej kopírovaním nedokážeme dobehnúť ostatné krajiny ani za sto rokov. Takže firma ako je Slovak Telekom (alebo Deutsche Telekom) sa postupne prepadne na chvost? Alebo úroveň našich zamestnancov zodpovedá tomu, že už mnohí zarábajú menej ako je priemerná mzda na Slovensku?

Páni manažéri, páni riaditelia,
fakt je vám jedno, že stámiliónové zisky odplávajú do Nemecka a vy ľuďom zalepíte oči dvadsaťeurovkou mesačne, ktorú im vďaka zákerným a prefíkaným odmeňovacím pravidlám obratom hocikedy vzápätí zoberiete?

♦  

Zajtra, 12.marca 2020, bude 3.kolo kolektívneho vyjednávania.
Z nášho návrhu neplánujeme ustúpiť.

 


 

PODPORA KOLEKTÍVNEMU VYJEDNÁVANIU

Ponúkame opäť možnosť vyjadriť podporu kolektívnemu vyjednávaniu.
Možností podpory je viacero:

  • najrýchlejší, najjednoduchší a anonymný - stačí jediný klik na 'palec' pri článku. Zelený palec nahor znamená podpora návrhu OZ, červený palec nadol predstavuje nesúhlas (túto možnosť má každý čitateľ článku)
  • zaslaním mailu na e-mail Odborového zväzu Telekom
  • diskusným príspevkom pod ktorýkoľvek článok o vyjednávaní (možné až po prihlásení - platí pre tých, ktorí majú prihlasovacie údaje)
  • preposlať všetky informácie, resp. linky o vyjednávaní a možnosti podpory svojim kolegom.


Vopred ďakujeme za vyjednávačov i všetkých zamestnancov firmy.

za kolektív vyjednávačov OZ Telekom
Drahoslav Letko, predseda OZ

11.3.2020 - DL

ANKETOVÉ OTÁZKY

Počet návštev 2574574
Počet loginov 110158