Vyjednávanie Dodatku č.1 PKZ 2022 - pridajme trocha plynu...

Od vzniku našej webovej stránky každoročne prinášame v primeranom rozsahu a vhodným spôsobom spracované informácie o priebehu vyjednávania podnikovej kolektívnej zmluvy. Keďže aktuálna kolektívna zmluva je platná na obdobie dvoch rokov 2021-22, resp. do konca marca 2023, vyjednávať sa tohto roku bude len mzdová časť kolektívnej zmluvy a zopár ďalších bodov, pri ktorých odborové zväzy navrhujú doplnenie, resp. úpravu ich znenia.
Informácie o kolektívnom vyjednávaní a niektoré súvisiace veci budú mať dočasne k dispozícii všetci zamestnanci ST bez potreby zadávania prihlasovacích údajov. Ani tohto roku však nebudeme uverejňovať detailné znenia článkov ani informácie z pozadia vyjednávania, sústredíme sa na obsah a potvrdené fakty z vyjednávania.
Upozornenie:
Články o kolektívnom vyjednávaní označené ikonou 'free' budú |
---|
♦
'2.kolo vyjednávania sa uskutoční 9.5.2022, v prípade potreby bude dohodnutý aj skorší termín.'
Týmito slovami sme ukončili informáciu o prvom kole vyjednávania Dodatku č.1 k PKZ 2021-22 (mzdy, hodnota stravných lístkov, drobné úpravy súčasného znenia), ktoré prebehlo 28.3.2022. Ten 'prípad potreby' sa čoskoro ukázal ako veľmi akútny a naliehavý... Preto sa ďalšie stretnutie uskutoční už tento pondelok, 25.apríla 2022.
ČO BOLO NA ZAČIATKU
Návrh dodatku predložili odborové zväzy dňa 9.marca, pričom sme vychádzali jednak z existencie už dohodnutého nárastu miezd vlaňajšou kolektívnou zmluvou, z posledných ukazovateľov vývoja ekonomiky a predovšetkým z postupne narastajúcej inflácie. A hoci vývoj inflácie už koncom roka ukazoval, že jej rast sa rozbehol, v korporátnej, vždy dosť nepružnej spoločnosti, sa - bohužiaľ - zbytočne argumentuje niečím 'očakávaným'. Oficiálna inflácia za rok 2021, s ktorou sa pri nárastoch miezd dá čiastočne narábať - čo aj každý rok robíme - bola vo výške 3,2% a, ako vždy doteraz, sme sa odrážali od faktov a potvrdených údajov, nie od tipu a predpokladu. Ale - to všetko bolo v dobrých časoch. A tie, ako vieme, nedávno pominuli... Nielen pre firmy, ale predovšetkým pre ľudí.
Koncom februára začala na Ukrajine vojna a tá začala okamžite tlačiť čísla ešte rýchlejšie nahor... Všetci vieme, že to nie sú sezónne či náhodné vplyvy. Zatiaľ nekončiace boje a neistota vo svete nenasvedčuje tomu, že by sa vývoj mal čoskoro zvrátiť. V takejto situácii sa aj firma, ktorá plánuje personálne náklady na rok-dva dopredu, musí podriadiť zmene, ktorú nikto nečakal...
ČO SME PREDLOŽILI
Dodatok obsahoval niekoľko bodov (detaily nájdete v informácii o 1.kole vyjednávania), dnes sa však budeme venovať len mzdám. A poodkryjeme čo-to aj z pozadia, prečo sme zvolili - s dnešnými neradostnými informáciami - na prvý pohľad nízke čísla možného nárastu.
Náš návrh vychádzal - ako som už spomenul - z už dohodnutého znenia, rozbiehajúcej sa inflácie a jej predpokladaného vývoja. Z Nemecka prichádzali správy, že akcionár či naša 'matka' sa nepripravuje na výrazné zmeny v mzdovej politike, a to nielen na Slovensku. Keďže v čase prípravy dodatku firma nijako nereagovala na naše otázky a požiadavky, že dohodnutý nárast budeme musieť prehodnotiť, náš návrh bol flexibilný, hovoril o vyššom náraste základov podľa dohodnutých princípov, možnej jednorazovej inflačnej 'odmene', a tiež zvýšení hodnoty stravného lístka. Na stretnutí sme podrobne objasnili všetky možnosti nášho návrhu - od 'inflačného' nárastu základov (cca 10%) až po mimoriadnu odmenu každému zamestnancovi vo výške základnej či skutočnej jednomesačnej mzdy. A všetky možné alternatívne kombinácie.
Firma ani na jeden z našich návrhov, resp. ich objasnenie nereagovala. Ani pozitívne, ani negatívne. Treba však povedať, že ani veľmi nemohla a nie(len) svojou vinou. Vieme, že takéto rozhodnutia - sme predsa v korporátnej firme - sa nerobia doma, ale niekde inde... Upozornili sme však firmu na to, že nespokojnosť ľudí je značná, so zvyšujúcou sa infláciou a jej dosahom do každodenného života ľudí bude narastať a my tomu určite nebudeme brániť.
A AKO BUDEME POKRAČOVAŤ (?)
V pondelok 25.apríla bude druhé kolo vyjednávania. Podmienky sa výrazne zmenili, tak na Slovensku, ako aj v celej Európe, vo všetkých číslach a ukazovateľoch, ktoré sa už nazad nevrátia ani zázrakom. Následky ruskej vojny na Ukrajine sa ešte len ukážu, dnešný nárast inflácie určite nie je na konci. Preto argument z 'dobrých čias', že netušíme ako sa bude inflácia vyvíjať, dnes neobstojí a naša strana bude jednoznačne trvať na tom, že bezpodmienečne treba toto zohľadniť pri dohode o náraste miezd.
Spotrebný kôš sa vždy z niečoho skladá. Na vysokej inflácii sa tentokrát podieľajú najdôležitejšie a najpotrebnejšie komodity, za ktoré platí a potrebuje ich každý človek, bez ohľadu na výšku mzdy - potraviny, energia, pohonné hmoty, bývanie. Úroveň inflácie dosiahla v marci takmer 10%, sme na šiestom mieste v eurozóne (po Litve, Estónsku, Holandsku, Lotyšsku a Španielsku), no veľmi za nami nezaostáva ani samotné Nemecko s infláciou ako je priemer eurozóny. A hoci sa nárast cien najviac dotkne tých, ktorých mzdy sú nízke, tentokrát to už - a budeme to neustále opakovať - pocítia všetci. Práve preto bude musieť byť nárast miezd smerovaný predovšetkým nielen do miezd celkových a tohtoročných, ale hlavne do základných miezd ľudí, ktorí pre túto firmu chcú a majú pracovať naďalej. Práve preto, že dnešná inflácia sa ich bude už týkať výrazne a natrvalo, mali by to vidieť na svojich základných mzdách.
Stále je v hre aj kombinácia zvýšenia miezd, čiže nárast základov a 'pomoc' formou jednorázovej odmeny, taktiež bude treba dohodnúť distribúciu nárastu základov (ani jedna strana nie je zástancom pravidla 'každému 10% do základu'), ale budeme trvať na tom, aby firma dala každému zamestnancovi, bez ohľadu na výšku jeho základnej mzdy a jeho zaradenie v štruktúre, taký nárast základov, ktorý zohľadní mieru inflácie v slovenskej ekonomike. A práve preto trváme aj na zvýšení hodnoty stravných lístkov.
Hovoriť dnes o očakávanej dohode či výsledku by bolo predčasné, ale vieme, čo chceme dosiahnuť, čo vlastne dosiahnuť musíme, ak nechceme, aby dnes - paradoxne v čase znižujúcej sa nezamestnanosti a v čase zvyšujúcej sa priemernej mzdy v národnom hospodárstve - našim zamestnancom klesala reálna mzda viac ako komukoľvek inému. Veríme, že tak naša firma, ako aj jej materská spoločnosť majú záujem o spokojného zamestnanca... Alebo nemajú? Treba povedať viac?
♦
PODPORA KOLEKTÍVNEMU VYJEDNÁVANIU
Nie, dnes, nebudem písať, ako všelijako môžete podporiť naše vyjednávanie, kto chce vedieť ako, nájde si to v starších článkoch... Dnes možno nezaškodí trocha irónie. Hlavne pre všetkých tých, čo kričia, akí sú nespokojní, chcú štrajkovať, apelujú odvážnymi krokmi robotníkov a odborárov vo Volkswagene, US Steele či Jaguári...
Ďakujeme za vašu výraznú a neutíchajúcu podporu... To by ste neverili, radosť vyjednávať, keď sa tím vyjednávačov má o čo oprieť... Lebo tá silná nespokojnosť zamestnancov sa jednoznačne ukázala v zdrvujúcom počte 200 (slovom dvesto) podporných palcov pod prvým článkom o vyjednávaní a pri výzve o akú-takú podporu či vyjadrenie názoru...
Pri zhruba pätnásťnásobku počtu zamestnancov. Čo viac si priať, však? Hlavne, ak ide o absolútne anonymné prejavenie názoru... Ale veď sme na Slovensku, prečo sa čudovať?
za kolektív vyjednávačov OZ Telekom
Drahoslav Letko, predseda OZ
22.4.2022 - DL
ANKETOVÉ OTÁZKY
Počet návštev | 3160010 |
Počet loginov | 118310 |
Žial je to tak, každý je hrdina len pokiaľ nie je potrebné...
Ako teda vyjadrit este vacsiu podporu? myslim, ze vela ludi...
Ku kazdej vete by sa dalo popísať všeličo, ale zostanem len...
Dakujem za konstruktivnu odpoved :) Chcel som si len...