SpäťÚvodO nás › Súčasnosť

Súčasnosť

Súčasnosť

História samostatného Odborového zväzu Telekom sa začína písať dňom 13.decembra 2010...

Týmito slovami sme ukončili históriu OZ Spoje v predchádzajúcej časti a otvárame nimi súčasnosť OZ Telekom. Či skôr budúcnosť...?Prevažná väčšina členov OZ Telekom boli a zamestnancami spoločnosti Slovak Telekom. Integráciou bývalého Slovak Telekomu, a.s. a T-mobile, a.s. sa zvýšil počet zamestnancov v integrovanej spoločnosti, ale zároveň klesla percentuálna organizovanosť, keďže v T-mobile odbory neboli a počet zamestnancov v spojenom Slovak Telekome sa zvýšil o polovicu. 

Ešte nedávno všetci naši členovia boli zamestnancami Slovenských telekomunikácií, nechsme sa v priebehu rokov volali akokoľvek. Postupom času, tak ako sa začali z ST oddeľovať jej časti, sa našimi členmi stali aj zamestnanci iných firiem (Vegacom, Rádiokomunikácie, DTI). Dnes OZ Telekom združuje zamestnancov štyroch firiem - Slovak Telekom, a.s., Ericsson Slovakia, s.r.o., STRABAG Property and Facility Services s.r.o. a neziskovej organizácie Výskumný ústav spojov.

Odbory zastupujú všetkých zamestnancov, bez ohľadu na to, kde boli pred mesiacom alebo rokom. V niečom ich zastupujú, lebo to zákon prikazuje, v niečom preto, lebo to zákon umožňuje. Nerobia tak vždy a za každých okolností. Napokon, členovia platia príspevky a za tie musia dostávať niečo navyše oproti tým, ktorí sa často len vezú na výhodách, k dohode ktorých ničím neprispeli (výhody vyplývajúce z kolektívnej zmluvy, vyšší sociálny fond, možnosť pripoistenia, vyššie odstupné pri organizačných zmenách, vyššie nároky oproti zákonu pri práceneschopnosti, atď.).

Noví kolegovia len pomaly rozširujú naše rady. Zatiaľ len zopár desiatok priaznivcov - z oblasti prevádzky a obchodu - pochopilo potrebu existencie odborov v takej firme, akou je Slovak Telekom, ale objavujú, telefonujú, chcú čoraz častejšie pomôcť či poradiť a sme radi, že to prevažne mladšie ročníky. Doteraz sme nijako 'nenaháňali nové duše'. Členské  príspevky nie sú vôbec tým najdôležitejším. Mala by to byť skôr solidarita a 'plavba na jednej lodi'. Naďalej sa budeme snažiť to, aby pochopili, čo je dôležité pre nás všetkých a hlavne o to, aby vznikla dôvera tam, kde doteraz o nej nikto ani nechyroval... Možno, že jej vzniku, a potom aj upevneniu, pomôže aj možnosť prečítať si na web-e zopár viet o našej histórii či súčasnosti.

Ak hovoríme o súčasnosti nášho zväzu, treba z histórie OZ Spoje spomenúť ešte ďalšiu udalosť. Už v lete 1991, teda poldruha roka predtým, ako sa v januári 1993 rozdelil spoločný federálny odborový zväz na dva samostatné české a slovenské zväzy (viď časť „História“), vystúpilo z vtedajšieho zväzu na zjazde v Plzni niekoľko desiatok základných organizácií zo Slovenska, ktoré následne vytvorili Slovenský odborový zväz pôšt, telekomunikácií a rádiokomunikácií, na čele ktorého sa postupne vystriedali pp. Zeman, Dobrotková, Martinovič až po súčasného predsedu Milana Brleja.

Hoci v našom zväze sme tento postup nikdy nepovažovali za správny, dnes nemá zmysel špekulovať nad tým, či to bolo potrebné alebo to bol krok predčasný a zbytočný. Taká bola vtedajšia realita a hovoriť s odstupom času o politickom pozadí a pohnútkach, ktoré k tomu viedli, nič nerieši. Naše pozíciu voči zamestnávateľom to však výrazne oslabovalo, pretrvávali vzájomné rozpory, bol často problém dohodnúť sa na spoločnom postupe a zamestnávateľ z toho dokázal ťažiť. Časom sa situácia medzi zväzmi našťastie upokojila a dnes možno povedať, že počas posledných rokov je spolupráca na veľmi dobrej úrovni. Práve naopak, pri vyjednávaní a rokovaniach so zamestnávateľom sa obe strany častokrát vhodne dopĺňajú. Po posledných pohyboch vo vnútri oboch zväzov dnes prevažnú väčšinu členov tvoria zamestnanci Slovak Telekomu a sme presvedčení, že je len otázkou času, kedy príde na program dňa ďalšie zbližovanie oboch, dnes už prevažne telekomunikačných zväzov...

Veríme, že najviac o súčasnom živote a existujúcich problémoch bude vypovedať, a pomôže pri ich riešení, diskusná privátna interaktívna zóna, do ktorej však majú neobmedzený prístup len registrovaní užívatelia, teda členovia a sympatizanti, a čiastočne aj hostia OZ Telekom...

Takže - tou správnou nohou ...

31.05.2014_v.3 - DL

ANKETOVÉ OTÁZKY

Čo si myslíte o nutnosti dočerpania dovolenky "úplne na nulu" ku koncu roka 2018:

Toto nariadenie považujem za nesprávne/nezmysel (97%)
Je to správne nariadenie, nevadí mi to (3%)
Počet návštev 1765313
Počet loginov 88076